তথ্যকোষসাময়িকী

আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস ২০২১

আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস অৰ্থাৎ ‘মে’ দিৱস’ সমগ্ৰ বিশ্বৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে পালন কৰা হয়। শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এই দিৱস উৎসৰ্গিত বাবে এই দিৱসক আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস বুলি কোৱা হয় আৰু মে’ মাহৰ ১ তাৰিখে পালন কৰা হয় বাবে এই দিৱসক মে’ দিৱস বুলিও কোৱা হয়। এই দিৱস পালনৰ উদ্দেশ্য হৈছে শ্ৰমিকসকলক তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে সজাগ হ’বলৈ উৎসাহিত কৰা। বৰ্তমানলৈকে ১ মে’ দিনটোত আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস বিশ্বৰ প্ৰায় আশী(৮০)খন দেশত উদযাপন কৰা হয় আৰু এই দিনটোত সেই দেশসমূহত শ্ৰমিকসকলৰ প্ৰতি সন্মান জনাই ৰাজহুৱাভাৱে বন্ধ পালন কৰা হয়।

শ্ৰমিক দিৱসৰ ইতিহাস :

ঊনবিংশ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে শ্ৰমিক আন্দোলন আৰু ট্ৰেড ইউনিয়ন গঢ় লৈ উঠাৰ লগে লগে ট্ৰেড ইউনিয়নৰ লোকসকলে আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস উদযাপনৰ বাবে কেইবাদিনো বাছনি কৰিলে। পোনপ্ৰথমে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু কানাডাত ১৮৮০ ৰ দশকত শ্ৰমিক দিৱসৰ বাবে ছেপ্টেম্বৰত বন্ধৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল। সেইসময়ত শ্ৰমিকসকলক দিনে ১৫ ঘণ্টা কাম কৰিবলৈ বাধ্য কৰোৱা হৈছিল। ১৮৮৬ চনৰ ১ মে’ তাৰিখে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চিকাগোত শ্ৰমিকৰ বাবে ৮ ঘণ্টাৰ কৰ্মদিন গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰতিবাদ কৰা হৈছিল। ইয়াক “হেমাৰ্কেট ৰায়ত” বুলি কোৱা হয়। সেই সময়ত, কোনোবাই ভিৰৰ ওপৰত এটা বোমা নিক্ষেপ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত আৰক্ষীয়ে ভিৰৰ ওপৰত গুলীবৰ্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ ফলত চাৰিজন লোক নিহত হৈছিল।

১৮৮৯ চনত মাৰ্ক্সিষ্ট ইণ্টাৰনেছনেল চ’চিয়েলিষ্ট কংগ্ৰেছে এটা প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰে যে কোনো শ্ৰমিকক দৈনিক আঠ(৮) ঘণ্টাতকৈ বেছি সময় কামত লগাব নোৱাৰিব। তাৰপাছত “হেমাৰ্কেট ৰায়ত”ক স্মৰণ কৰি এইটো সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয় যে প্ৰতিবছৰে ১ মে’ৰ দিনটো আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হ’ব।

ভাৰতত শ্ৰমিক দিৱসৰ ইতিহাস:

ভাৰতত প্ৰথম শ্ৰমিক দিৱস ১৯২৩ চনৰ ১ মে’ তাৰিখে হিন্দুস্তানৰ লেবাৰ কিষাণ পাৰ্টিৰ দ্বাৰা মাদ্ৰাজ (বৰ্তমানৰ চেন্নাই)ত উদযাপন কৰা হৈছিল। ভাৰতত শ্ৰমিক দিৱসৰ প্ৰতীক হিচাপে ৰঙা পতাকা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ভাৰতৰ লগতে বিশ্বৰ প্ৰেক্ষাপটতো শ্ৰমিক দিৱস কমিউনিষ্ট আৰু সমাজতান্ত্ৰিক ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ শ্ৰমিক আন্দোলনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ভাৰতৰ কৰ্মশক্তিৰ প্ৰতি সন্মান চিহ্নিত কৰিবলৈ এই দিনটো পালন কৰা হয়। এই দিৱসক ভাৰতত ‘আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস’ বা ‘কামগৰ দিৱস’ বুলিও জনা যায়।

শ্ৰমিক দিৱসৰ মূল থীম বা বিষয়বস্তু, ২০২১:

বৰ্তমানলৈ আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস, ২০২১ ৰ বাবে কোনো নতুন থীম ঘোষণা কৰা হোৱা নাই। সেয়ে, নিশ্চয় ২০২০ ৰ আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ থীমটোৱেই এইবাৰৰ শ্ৰমিক দিৱসৰ থীম হ’ব। সেই থীমটো আছিল – “কৰ্মক্ষেত্ৰত নিৰাপত্তা আৰু সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা।”

  • ২০১৯ বৰ্ষত আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল “সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নতিৰ বাবে শ্ৰমিকসকলক একত্ৰিত কৰা”।
  • ২০১৬ চনত  আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল “আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক আন্দোলন উদযাপন”।
  • ২০১৫ চনত আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল “কেমেৰুনৰ সংহতি, শান্তি আৰু শালীন কামত ভৱিষ্যত নিৰ্মাণ কৰক”।
  • ২০১৪ চনত আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল “কামৰ মূল্য দি মূলধনৰ বাবে সহায় কৰাৰ সৈতে চাকৰি প্ৰদান কৰা”।
  • ২০১৩ চনত আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱসৰ এটা বিষয় আছিল “উদ্যোগীসকলৰ দৃষ্টিভংগীক সহায় কৰি নিযুক্তিপ্ৰচাৰ”।

শ্ৰমিক শ্ৰেণীৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ বিশ্বত এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশত বিভিন্ন তাৰিখত “আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক দিৱস” উদযাপন কৰা হয়। অৱশ্যে, বেছিভাগ দেশতে এই দিৱস ১ মে’ৰ দিনাখন উদযাপন কৰা হয়। আগতে, শ্ৰমিকৰ অৱস্থা অতি দুখজনক আছিল। তেওঁলোকে দৈনিক প্ৰায় ১৫ ঘণ্টা কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লগা হৈছিল। তেওঁলোকে কৰ্মক্ষেত্ৰত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল আৰু বহুতো শ্ৰমিকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। তেওঁলোকে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰা স্বত্বেও, তেওঁলোকে অতি কম মজুৰি পাইছিল।

শ্ৰমিক সংঘই চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল। তেওঁলোকে প্ৰতিবাদ কৰিছিল আৰু বিভিন্ন সংগঠন গঠন কৰি তেওঁলোকৰ নিজস্ব অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ দিছিল যাৰ পিছত শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ৮ ঘণ্টাৰ কাম নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। সেয়েহে, শ্ৰমিক দিৱস এই আন্দোলনৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল। যদিও বিভিন্ন দেশৰ বাবে শ্ৰমিক দিৱসৰ ইতিহাস পৃথক, কিন্তু এই দিনটোৰ মূল কাৰণ হৈছে একেই যিটো হৈছে শ্ৰমিক শ্ৰেণীৰ প্ৰতি অন্যায় আচৰণ। পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে বহুতো আন্দোলন হৈছিল। সেয়েহে, সমাজলৈ শ্ৰমিক শ্ৰেণীৰ অৱদানৰ প্ৰশংসা কৰিবলৈ শ্ৰমিক শ্ৰেণীৰ বাবে এই বিশেষ দিন উৎসৰ্গিত কৰা হয়।

আৰু পঢ়ক অসমত কোভিড-১৯ ভেকচিনৰ বাবে অনলাইন পঞ্জীয়ন কেনেদৰে কৰিব ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

rajbet

rajbet

lottoland

lottoland

dafabet

dafabet

4rabet

khelo24bet

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x