ব্লেক ফাংগাছ বা ক’লা ভেঁকুৰ ইয়াৰ লক্ষণ আৰু প্ৰতিৰোধ

(সম্প্ৰতি আকংতক পৰিণত হোৱা এটা নাম হৈছে ব্লেক ফাংগাছ। ব্লেক ফাংগাছ সম্পৰ্কে সাৰথিৰ পাঠকলৈ আমাৰ চমু লেখা)

যদিও বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰততে কোভিড-19ৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ ঘটনা বৃদ্ধি হৈ গৈ আছে আৰু আহিবলগীয়া তৃতীয় ঢৌৰ আশংকা বৰ্তমান সম্পূৰ্ণ ভাৰততে বিদ্যমান। এনে সময়তে দেশত “ব্লেক ফাংগাছ” নামৰ এক বিৰল প্ৰকৃতিৰ ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ ঘটা পৰিলক্ষিত হৈছে। বৰ্তমান সময়ত ভাৰতৰ স্বাস্থ্যক্ষেত্ৰৰ বাবে এক বৃহৎ প্ৰত্যাহ্বান কিয়নো কোভিড 19ৰ সমান্তৰালকৈ ব্লেক ফাংগাছ ৰোগেও দেশজুৰি চাঞ্চল্যৰ সৃষ্টি কৰিছে। ব্লেক ফাংগাছ বিশেষভাৱে কোভিড 19 ভাইৰাছৰ পৰা আৰোগ্য লাভ কৰা দুৰ্বল ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পৰিলক্ষিত হৈছে।

ব্লেক ফাংগাছ কি ?

মিউকৰ্মাইকোচিছ,যাক ব্লেক ফাংগাছ বুলিও কোৱা হয়, মিউকৰ্মাইচেট নামৰ ছাঁচৰ এটা গোটৰ ফলত হয়। ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণবোৰ চিনাক্ত কৰাটো অতিকে গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো চিকিৎসা নকৰিলে ই বিপদজনক হ’ব পাৰে। ব্লেক ফাংগাছে প্ৰায়ে মানৱ দেহৰ হাওঁফাওঁ, চাইনাচ, ছাল আৰু মস্তিষ্কত প্ৰভাৱ পেলায়। মুকৰ্মাইকোচিছ বা ব্লেক ফাংগাছক পূৰ্বতে জাইগোমাইকোচিছ বুলি কোৱা হৈছিল। মিউকৰ্মাইকোচিছ হৈছে এক গুৰুতৰ কিন্তু বিৰল প্ৰজাতিৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ যি কোভিড 19 ৰোগীক উদ্ধাৰ বা আৰোগ্য কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বাধাৰ প্ৰাচীৰৰূপে দেখা দিছে।

ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰৰ মতে, ব্লেক ফাংগছ ৰোগৰ বাহক এই ভেঁকুৰবোৰ সেমেকা পৰিৱেশত বাস কৰে,বিশেষকৈ মাটিত আৰু ক্ষয়হোৱা জৈৱিক পদাৰ্থত যেনে পাত, পচন সাৰৰ স্তূপ, বা পচা কাঠ আদিত। যেতিয়া কোনোবাই এই ভেঁকুৰৰ বীজাণুবোৰ উশাহত লয় তেতিয়া সেইবোৰৰ পৰা সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক থাকে যি সাধাৰণতে চাইনাচ বা হাঁওফাঁওত আক্ৰমণ কৰে।

বৰ্তমান ভাৰতত ব্লেক ফাংগাছ:-

বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰতৰ ৰাজ্যবোৰত কোভিড ১৯ ৰোগীক প্ৰভাৱিত কৰা ‘ব্লেক ফাংগাছ’ৰ আক্ৰমণৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে আৰু ই দেশৰ চিকিৎসা ক্ষেত্ৰত বহুতো জটিলতাৰ সৃষ্টি কৰিছে।মিউকৰ্মাইকোচিছক এই মুহূৰ্তত এক গুৰুতৰ ভাবুকি বুলি গণ্য কৰা হৈছে। যদিও ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ নথিভুক্ত ঘটনা সমগ্র ভাৰতত এতিয়াও বিৰল, কিন্তু আই চি এম আৰে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছে যে ই কেৱল কোভিড 19ৰ ৰোগীকে প্ৰভাৱিত কৰিব নোৱাৰে,ই অত্যন্ত মাৰাত্মক ৰূপ ল’ব পাৰে যদি ইয়াক সময়ত নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰখা নহয়।

আকৌ, কোভিড 19ৰ সৈতে ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ সম্পৰ্ক এতিয়াও অজ্ঞাত। অৱশ্যে, কিছুমান বিশেষজ্ঞই বিশ্বাস কৰে যে ষ্টেৰইডৰ ওপৰত উচ্চ নিৰ্ভৰশীলতা অথবা ডায়েবেটিচৰ ফলত কোভিড 19 ৰোগত ভুগি থকা ব্যক্তি এজনৰো মিউকৰ্মাইকোচিছ বা ব্লেক ফাংগাছ ধৰাৰ অধিক আশংকা থাকিব পাৰে।

ব্লেক ফাংগাছৰ লক্ষণসমূহ:-

ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণ বিয়পি পৰাৰ লগে লগে ইয়াৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈশিষ্ট্যটো হৈছে মুখমণ্ডলৰ বিকৃতি। অৱশ্যে,সংক্ৰমণৰ কিছুমান লক্ষণে সংবেদনশীল আৰু দেহৰ আন আন গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গবোৰৰো ক্ষতিসাধন কৰিব পাৰে। আৰু ব্লেক ফাংগাছ ৰোগৰ লক্ষণসমূহ হৈছে:-

১) অত্যাধিক মূৰৰ বিষ :-

যেতিয়া ৰোগী এজনে ব্লেক ফাংগাছ উশাহত লয় আৰু চাইনাচ গহ্বৰ আৰু স্নায়ুক আক্ৰমণ কৰে তেতিয়া ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰাথমিকভাৱে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত,এজন ব্যক্তিয়ে অত্যাধিক মূৰৰ বিষৰ দৰে লক্ষণ অনুভৱ কৰে।

২) দৃষ্টিশক্তিৰ বিকাৰ:-

চকুৰ পৰিৱৰ্তন বা দৃষ্টিশক্তিৰ বিকৃতি সংক্ৰমণ বিয়পাৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে।ব্লেক ফাংগাছ বিকশিত আৰু বিয়পি পৰাৰ লগে লগে দৃষ্টিশক্তিৰ বিকাৰ হ’ব পাৰে। কিছুমান লোকৰ এটা চকুত এক প্ৰকাৰৰ ফুলা অনুভৱ হ’ব পাৰে, দৃষ্টি শক্তি অস্পষ্ট বা দুৰ্বল হ’ব পাৰে নতুবা চকু অত্যাধিক ৰঙচুৱা হ’ব পাৰে।

৩) গাল,চকু বা মুখৰ অংশ ফুলা:-

মুখৰ যিকোনো অংশ ফুলা,গালৰ হাড়ত বিষ বা মুখমণ্ডলত বিষ বা জঠৰতা অনুভৱ কৰাটোও এই মুহূৰ্তত ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰাথমিক লক্ষণ হ’ব পাৰে।
ফুলাৰ উপৰিও ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণে ছালৰ স্বাস্থ্যকো প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু ছালত একাধিক ঘাঁ লাগিব পাৰে।

৪) পৰিৱৰ্তিত মানসিক অৱস্থা:-

ব্লেক ফাংগাছ উশাহত লোৱাৰ পিছত মগজুলৈ যায় বুলি জনা যায়। ইয়াৰ ফলত প্ৰলাপ বকা, স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস, স্নায়ৱিক বিকাৰৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। 

৫) নাকৰ চাৰিওফালে কলা ৰং:

মুখ বিকৃত হৈছে সংক্ৰমণৰ প্ৰাথমিক লক্ষণ। আটাইতকৈ গুৰুতৰ ক্ষেত্ৰত সংক্ৰমণৰ ফলত চকু, নাকৰ চাৰিওফালে ক’লা দাগ বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ বিক্ষিপ্ত বৃদ্ধিৰ ফলত এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ দাঁত বা থুতৰি হেৰুৱাব পাৰে।

কোভিড 19 ৰোগীয়ে ব্লেক ফাংগাছ ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত কি কৰিব লাগে আৰু নালাগে:-

১) ব্লেক ফাংগাছ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ দেখা দিলে লক্ষণসমূহক ওলাই নকৰিব নকৰিব। যদি ই মগজুত উপনীত হয় তেন্তে ই অতি বিপদজনক হ’ব পাৰে।

২) হাইপাৰগ্লাইচেমিয়া নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব।

৩) কোভিড-19-ৰ পিছত আৰু ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত ৰক্ত শৰ্কৰা(Blood Sugar)ৰ স্তৰ নিৰীক্ষণ কৰি থাকিব।

৪) ষ্টেৰইড বিচক্ষণতাৰে ব্যৱহাৰ কৰিব – সঠিক সময়ত সঠিক পালি গ্ৰহণ কৰিব।

৫) এণ্টিবায়টিক/এণ্টিফাংগাল বিচক্ষণতাৰে ব্যৱহাৰ কৰিব।

৬) বন্ধ নাকৰ সৈতে থকা সকলো বোৰ ঘটনাক বেক্টেৰিয়াৰ চাইনাচাইটিছৰ ঘটনা হিচাপে বিবেচনা নকৰিব।

৭) মিউকৰ্মাইকোচিছ বা ব্লেক ফাংগাছৰ চিকিৎসা সঠিক সময়ত আৰম্ভ কৰাওক।

ডায়েবেটিচ থকা লোক, ষ্টেৰইড আৰু কৃত্ৰিম অক্সিজেন লৈ থকা লোক আৰু আগৰে পৰা ততোধিক ৰোগ থকা কোভিড ৰোগীৰ শংকা আটাইতকৈ বেছি। আনবোৰৰ ভিতৰত কেমোথেৰাপীৰ পিছত থকা ৰোগী, দীৰ্ঘম্যাদী ঔষধ গ্ৰহণ কৰি থকা ৰোগীৰ দেহতো ব্লেক ফাংগাছ হ’ব পাৰে। ভেকছিন গ্ৰহণ আৰু ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ মাজত কোনো সম্পৰ্ক নাই। যদি এজনে ভেকছিনৰ এটা শ্বট লৈছে, তেওঁলোকৰ মৃদু কোভিড সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে যাৰ বাবে ষ্টেৰইডৰ প্ৰয়োজন নহ’ব আৰু সেয়েহে তেওঁলোকৰ ব্লেক ফাংগাছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই।

মাৰাত্মক ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণ কেনেদৰে প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি:-

১। যদি আপুনি ধূলিময় নিৰ্মাণ ক্ষেত্ৰসমূহ পৰিদৰ্শন কৰি আছে তেন্তে মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰক।

২। বাগিচাত সাৰ ছটিয়াই থাকোঁতে জোতা, দীঘল ট্ৰাউজাৰ,হাত দীঘল চাৰ্ট আৰু হাতমোজা পিন্ধিব।

৩। ব্যক্তিগত পৰিচ্ছন্নতা বজাই ৰাখিব।

ব্লেক ফাংগাছৰ চিকিৎসা:-

ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণ শিৰা(আইভি)ৰ ঔষধৰ জৰিয়তে বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ জৰিয়তে চিকিৎসা কৰিব পাৰি। ব্লেক ফাংগাছৰ সংক্ৰমণৰ ফলত মৃত্যুৰ হাৰ অত্যন্ত উচ্চ,ই প্ৰায় 30 শতাংশৰ পৰা 70 শতাংশৰ ভিতৰত।ব্লেক ফাংগাছৰ চিকিৎসা ব্যয়বহুল আৰু কঠিন।

আৰু পঢ়ক- ৰাজ্যসমূহৰ উচ্চ ন্যায়ালয়- ভাৰতীয় সংবিধান(৬-গ)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x